سگال پرداز

نوشته ها

سامانه مودیان مالیاتی چیست؟

   ویدوئو های سامانه مودیان

تا قبل از سامانه مودیان  تمام مودیان مالیاتی مشمول به ارسال صورتحساب ، در سنوات گذشته ، توسط صورت معاملات فصلی ۱۶۹  ttms ویا نرم افزار کمکی آفلاین ارسال میکردند . این ارسال در بازه های فصلی(انتهای هر فصل) انجام میشد .

از سال ۱۴۰۲ سازمان امور مالیاتی کشور برای اشخاص حقیقی (بر حسب مشمولیت در گروه بندی مشاغل) و نیز اشخاص حقوقی(شرکت ها ) و بعضی از اصناف مقرر کرد، تا بجای روش قدیمی  این امر را توسط رو جدیدی به انجام رسانند .

نام این دستور العمل جدید سامانه مودیان است . این سامانه از طریق وب سرویس api صورت ها را اعم از فروش ، اصلاحی ، ابطالی به سامانه مودیان ارسال فرمایند.  

موعد ارسال

طبق قانون اولیه هر صورت فروش باید نهایتا تا ۷ روز به سامانه مودیان ارسال گردد. ولی در حال حاضر بازه ی یکماهه برای آن مورد پذیرش سرور مالیاتی است .

کارپوشه مالیاتی

این صورتها در کار پوشه فروشنده و خریدار ثبت میگردد و خریدار برای بهره مندی از اعتبار ارزش افزوده باید آن را تایید کند  یا در صورت نداشتن خرید آن را رد نماید . در غیر اینصورت بعد از یک ماه به صورت اتوماتیک تایید میگردد.

داشبورد تایید صورت ها در سامانه مودیان

برای ارسال باید فروشنده در مرحله ی مجاز ثبت نام مالیاتی باشد (ترجیحا مرحله ۴ ) و در گام بعدی باید توکن ارسال خود را در اختیار داشته باشد

توکن سامانه مودیان چیست ؟

برای ارسال صورت های فروش و سایر صورت ها هر مشمول مالیاتی باید علاوه بر ثبت نام و دسترسی به داشبورد مالیاتی در آدرس tax.gov.ir باید حافظه مالیاتی(توکن) داشته باشد و آن را در کارپوشه خود مقدار دهی و تایید نماید .

در حال حاضر ۳ نوع توکن بخش بندی میشوند این توکن ها یا به صورت مستقیم و یا برای شرکت معتمد مالیاتی تنظیم میشوند . اینکه مشمول خود ارسال صورت انجام دهد و یا از طریق شرکت معتمد ارسال نماید در اکثر مشمولان باید توسط خود مشمول تعین گردد .

بعد از مقدار دهی توکن در داشبورد شناسه یکتا بدست می آید .

هر توکن معتبر یک شناسه یکتا ، یک فایل تایید certificate ، یک فایل کلید عمومی public key و یک کلید خصوصی private key را داراست . که مقادیر تاییدیه و ارسال هستند و عموما به صورت نوشته txt  ذخیره میشوند

این فایل ها از طریق نرم افزار ها و سایت ها ساخته میشوند .

شناسه یکتا توکن۱ توکن سخت افزاری :

این مدل توکن ماند یک فلش مموری است که هنگام ارسال باید به سیستم نصب شود و هر ارسال را تایید نماید .

توکن سخت افزاری یامانه مودیان

این نوع توکن ها باید در سایت مراکز میانی صدور گواهی نامه الکترونیک  

www.gica.ir ثبت نام و به صورت حضوری از دفاتر قانونی به همراه مدارک مشمول اخذ گردند.

۲ توکن نرم افزاری ساده بدون گواهی امضا:

حاوی کلید های گفته شده است که از طریق نرم افزار ها و سایت ها به واسطه ی اطلاعات مشمول ساخته شده و در کارپوشه تایید میشود و ارتباط را برقرار میکند . این نوع توکن عمومی ترین نوع توکن مورد استفاده ی مشمولان است و به راحتی ایجاد میگردد. این نوع توکن حاوی فایل public است که در کارپوشه جهت اخذ شناسه یکتا و فایل private برای نرم افزار ارسال مورد استفاده قرار میگیرد .

۳ توکن نرم افزاری  گواهی امضا

حاوی کلید های گفته شده است certificate key ،pub key ،private keys که از طریق نرم افزار ها و سایت ها به واسطه ی اطلاعات مشمول ساخته شده و در www.gica.ir باید ثبت نام و در دفاتر قانونی تایید و در پایان در کارپوشه متصل شود  تا ارتباط را برقرار میکند . این نوع توکن عمومی ترین نوع توکن مورد استفاده ی مشمولان است و به راحتی ایجاد میگردد. این نوع توکن حاوی فایل public است که در کارپوشه جهت اخذ شناسه یکتا و فایل private برای نرم افزار ارسال مورد استفاده قرار میگیرد .

مرحله آخر نرم افزار سامانه مودیان

بعد از این مراحل شما میتوانید از طریق مقدار دهی توکن در نرم افزار سامانه مودیان سگال صورت های خود را ارسال

و یا مدیریت کنید (اصلاح ابطال برگشتی )

نرم افزار سامانه مودیان ،سامانه مودیان

در حال حاضر صورت های زیر در این نرم افزار پیاده سازی شده اند

نوع : اصلی ،اصلاحی ، برگشتی ،ابطال

الگو : فروش ، فروش ارز، فروش طلا ، جواهر ،سکه، پلاتین،پیمانکاری ،قبوض خدماتی ، بلیط هواپیما ،صادرات 

اعتبار سنج : استعلامی ،مصرف کننده نهایی ، کارتخوان

روش پرداخت : نقد ، نسیه ، ترکیبی

نوع خریدار : حقیقی ، حقوقی ،مشارکت مدنی ، اتباع غیر ایرانی

سامانه مودیان سگال روی سیستم مشتریان نصب میگردد(تحت ویندوز ) و پنل اینترنتی نیست و دیتای مشتری تماما در اختیار خود او خواهد بود این نرم افزار به صورت تک کاربره ، تحت شبکه(و هم از راه دور به سرور مشتری) با یک یا چند توکن کار میکند و برای شرکت های هولدینگ ،اقماری شعب و یا موسسات حسابداری ،حسابرسی و نیز عموم مشمولان  حقیقی و حقوقی در هر صنف قابل استفاده است . 

مدیریت چند توکن در سامانه مودیان مخصوص هودلینگ و موسسات حسابداری

شناسه کالا :

برای ارسال هر مشمول باید کالای خود را از سایت https://stuffid.tax.gov.ir جستجو و یا در صورت عدم وجود اقدام به ثبت آن نماید .

نرم افزار سامانه مودیان سگال شناسه کالا ها را از رفرنس قانونی اخذ و در اختیار مشتریان قرار میدهد و به صورت ادواری بروز رسانی میکند .

شناسه کالا خدمت سامانه مودیان

این نرم افزار دارای پشتیبانی بوده و تغییرات سازمان مالیاتی را اعمال می نماید ، همچین میتواند مستقل از نرم افزار بازرگانی عمل کند(بدون پیش نیاز ) و نیازی به خرید سیستم بازرگانی (خرید و فروش ) برای اجرای آن نیست

این نرم افزار دیتای اولیه خود را از طریق

ورود در برنامه ،

دریافت از فرمت اکسل ،

ارتباط با سایر نرم افزار ها

اخذ و عملیات تکلیفی را انجام میدهد. 

این نرم افزار دیتای مشتری را قبل از ارسال تحلیل کرده و مشکلات آن را رفع میکند و قابلیت ارسال گروهی  را داراست

جهت هر گونه سوالی مرتبط با این سامانه با ما تماس بگیرید .

نوشته شده در: اخبار, حسابداری, نرم افزار سگال, نرم افزارهای مالی, همه موارد

ارسال دیدگاه: (۰) ←

ارسال دیدگاه

شما باید وارد شوید تا دیدگاهی ارسال کنید.